Siirt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Alışveriş

- İriliği, çatlama oranı ve protein miktarının fazla olmasına karşın yağ oranı düşüklüğü ve lezzeti ile dikkatleri çeken Siirt fıstığı kuruyemiş piyasasında aranılan ürünler arasındadır.

- Battaniyecilik tiftiğin tamamen el emeği ile dokunmasına dayalı yöreye özgü bir sanattır. Aynı dokuma tekniği ile tiftikten atkı, manto, kaban, yelek vb. elde edilmektedir.

- Bunun yanı sıra ilin bir çok yerindeki evlerde ve atölyelerde üretilen kök boya Jirkan kilimleri yöreye gelenlerin alamadan edemedikleri ürünler arasındadır.

- Anadolu’da işlemeciliğin yaygınlaştığı ilk merkezlerden biri olan Siirt’e çok değişik bakır ürünlerine rastlanılmaktadır.

- Cildinin güzelleşmesini isteyenlerin kullandığı sabun, ciltteki yağ ve asit oranını düzenleyerek akne ve sivilce oluşumlarını engeller, saç kırılmalarını ve dökülmelerini durdurur. Cilde güzellik verir.

-  Üretimi yerli kara kovan peteklerde yapılan Pervari Balı, yurt genelinde önemli bir şöhrete sahiptir. Pervari Balı Türkiye genelinde ünlü, aranan bir baldır. Birçok hastalığa iyi gelmektedir.